Diğer Faaliyetlerimiz


Kadın Filmleri Festivali

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü film gösterimleriyle kutlamaktadır.

İlk KKM Kadın Film Günleri; 8 Mart 2005’de İstanbul’un yedi ilçesinde gerçekleştirildi ve merkezine kadını alan ve kadının hayat mücadelesini irdeleyen, sorunlarını gözler önüne seren filmler gösterildi. Ayrıca, film günleri etkinlikleri kapsamında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda “İstanbul'da Kadın Olmak” konulu panel ve Funda Arar Konseri gerçekleştirildi.

İkinci Kadın Filmleri Günleri; 2006’da, Beyoğlu Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

Etkinlikler; Sinema Sanatçısı Hülya Koçyiğit’in, rol aldığı filmlerinin afişlerinin sergilendiği, “Afişler gibi yüzün” isimli afiş sergisinin açılışıyla başlayarak, “Kamera arkasında ve önünde kadın”, “Kadının kimlik arayışında sinema perdesine yansıyanlar” ve “Beyaz Perde ve ekranda bölünmüş aile imajı” konulu panellerle devam etti.

Film gösterimlerinin yapıldığı etkinliklerde ayrıca, Yeşim Ustaoğlu’nun ilk belgeseli olan, Karadeniz bölgesi’nde yaşayan kadınların yaşamlarını konu aldığı “Sırtlarındaki Hayat” adlı belgesel film gösterildi.

Üçüncü KKM film günleri; 7- 13 Mart 2008 tarihleri arasında, Beyoğlu Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi ve Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Etkinlikler; film gösterimleri, “Dizi Filmler ve Kadınların Yaşantılarına Etkisi” ve “Kadınlara Karşı Şiddet ve Medya” konu başlıklarından oluşan paneller ve “Afişlerdeki Kadınlar” konulu, Türk Sineması’nın kadın konulu filmlerin afişlerinin sergilendiği afiş sergisinden oluştu.

Galeri