Atölye Çalışmaları

El sanatları ve Geri Dönüşüm Atölyesi

Üzerimize düşeni yapıyor doğadan aldıklarımızı yeniden doğaya vererek tüketimin doğal dengeyi bozmasını engelliyoruz.

KKM bünyesinde bulunan Geri Dönüşüm Atölyesi’nde günlük hayatta kullanım ömürlerini bitirmiş birçok ev eşyası, sanatkâr ellerde yeniden hayat buluyor.

Atölyede, günümüzün “kullan at” anlayışına inat artık kullanılamaz durumda olan birçok eşya tamamen başka bir forma kavuşturularak yeniden kullanılabilir hale getiriliyor.

Çöp yoktur dönüştürülmeyi bekleyen atık malzeme vardır anlayışıyla hareket eden atölyenin amacı, üretici düşünce ve maharetli elleri birleştirerek, çöpü sanat eserlerine dönüştürmek.

Yoğurt kovasından tabure; tavadan ayna, saat, çeşitli enstrümanlar; tost makinesinden rahle; gazoz kapaklarından, askılardan, plastik sepetten ayna;  kek kalıbından, çoraplardan abajür; kırık camlardan, çöp poşetlerinden çiçekler; klasörden çanta geri dönüşüm atölyesinde yapılanlardan sadece bazıları.

Yanmış bir tava tambura nasıl dönüşür? Hayal etmekle başlıyor her şey. Daha sonrası maharetli eller. Ortaya çıkan sonuç, artık kullanılamaz durumda olan bir tavanın Türk İslam sanatlarında önemli bir yeri olan tambura, günümüzde artık kullanılmayan bir tost tavasının rahleye, gazoz şişesinin son derece dekoratif bir şamdana dönüşmesi.

Atölye çalışmaları ile elde edilen ürünler, merkezin düzenlediği çeşitli etkinliklerde sergileniyor.

Atölyenin kapısı gönüllülere de açık. İsteyen herkes atölye çalışmalarına katılarak hem el becerilerini geliştirebiliyor hem de tüketim ve doğa dengesi konusunda duyarlılık kazanabiliyor.

Mefruşat Atölyesi

Mefruşat Atölyesi’nde yıl boyunca yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen mefruşat ürünleri, sosyal yardımlar için yılsonunda çeşitli etkinliklerde sergilenmektedir. Ayrıca atölyelerde, ihtiyaç sahibi ailelere ve çocuk yuvalarına belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda ev tekstili üretimi yapılmaktadır.

Giysi Atölyesi

Veren ile alan arasında köprü olan merkeze gelen ikinci el giysiler yıkama, ütüleme ve paketleme aşamaları neticesinde, merkezin ekipleri aracılığı ile ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmaktadır.

Mobilya Atölyesi

Merkeze gelen kullanılabilir durumdaki ev eşyaları, gerekli işlemlerden geçirilerek, merkezin ekipleri aracılığı ile ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmaktadır.

Eğitim ve İstihdam Atölyesi

2007 yılında faaliyete başlayan Eğitim ve İstihdam Atölyesi’nde, istihdama yönelik kurslar ve kadınlara özel seminerler düzenlenmektedir. Kadınların var olan potansiyel güçlerini açığa çıkartmak amacıyla düzenlenen eğitim programları ile, bir yandan kadınlara meslek kazandırırken diğer yandan da iş hayatına katılımları noktasında destek olunmaktadır. Her ay düzenlenen, konusunda uzman kişiler tarafından verilen seminerler ile de kadınların bilinçlendirilmelerine katkıda bulunulmaktadır.

Galeri