Doğu’dan İstanbul’a Kadın Eli 9. kez uzandı…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi’nin katkılarıyla, T.C.Kalkınma Bakanlığı Gap Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'na bağlı ÇATOM (Çok Amaçlı Toplum Merkezleri)’lar tarafından gerçekleştirilen “Doğu’dan İstanbul’a Kadın Eli 9. Sergisi”, 18 Haziran 2015 Pazartesi günü, Sultanahmet Meydanı’nda açıldı.

Bu yıl 9.si düzenlenen serginin açılışına, TC. Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile eşi Şeyma Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile eşi Özleyiş Topbaş, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin eşi Fatma Güllüce, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın eşi Tülay Yılmaz, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok’un eşi Gülhan Altınok, Fatih Belediye Başkanı Fatih Demir ile eşi Şule Demir, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ve çok sayıda davetli katıldı. 

“İstanbul Dance Faktory”nin yöresel halk oyunları gösterisiyle başlayan törende açılış konuşmalarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi Fahri Başkanı Özleyiş Topbaş, “Kadın Koordinasyon Merkezi olarak kadınımızın ve ailemizin yanındayız. Onların sorunlarına çözüm olmak, kendi ayakları üzerinde durabilmeleri ve sosyal yaşamın içerisinde yer alabilmeleri için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Bu projeye ilk olarak Mardin Dargeçit’ten gelen bir mektup ile başladık. Bir kadınımız ürettiklerini fakat satamadıklarını bunun için de destek istediğini bize ifade etmişti. İlk iki yıl Mardin ile gerçekleştirdiğimiz sergimize, 9 il 42 merkezin katılımlarıyla devam ediyoruz. Onlara bir kapı açmak ve imkân sağlamak çok önemli. Burada hem kendi şehirlerini tanıtıyorlar, hem de satış yapma imkânı buluyorlar ve inanın yurtdışıyla bile bağlantı kurma imkânları oluyor” ifadelerini kullandı.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ise, ÇATOM'ların kadınların gelir elde etme ve bu geliri kullanmaya yönelik beceri kazandıkları merkezler olduğunu dile getirerek, "Bölgede toplam 44 ÇATOM faaliyet gösteriyor. ÇATOM'lar aracılığıyla bugüne kadar yaklaşık 275 binden fazla kişiye ulaşıldı. “Doğu’dan İstanbul’a Kadın Eli” sergisi kapsamında yaklaşık 1 milyon 200 bin lira gelir elde edildi" dedi.

Açılış konuşmalarının sonuncusunu gerçekleştiren, TC. Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, Tarihte birleştirici güç olan kadınların günümüzde yine birleştirmeye ve güçlendirmeye devam edeceklerini söyleyerek, "Bizim çalışan, üreten ya da çalışmayan evde oturan kadın diye bir ayrımımız yok. Bizim kültürümüzde kadınlarımız çocuklarımızı yetiştirerek, ev bütçesini denkleştirerek, ailesi dışındaki toplum içerisinde yaşayan birçok insanın ihtiyacını karşılayarak ve sorunlarına çözüm üreterek her daim çalışıyorlar. O yüzden bizler kadınımızı çalışan veya ev kadını olarak adlandırmıyoruz. Kadınlar hayat gayesinin emekçileridir ve bunun ispatı da bazen bir kilim, bazen tarladaki bir ürün, bazen ise mutlu ve huzurlu bir ailedir" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen sergi açılışı sonrası misafirler kadınların el emeği ürünlerinden oluşan stantları gezdi.

İlk gün Diyarbakır yemeklerinin yer aldığı sergide her gün katılımcı illerden biri kültürel zenginlikleri, halk oyunları, müzik ve mutfakları ile tanıtılıyor. 

Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illerinin katılımında gerçekleştirilen sergi, 30 Mayıs 2015 Cumartesi gününe kadar, Sultanahmet Meydanı’nda 10.00 – 21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Galeri